görény

hörcsög

menyét

mezei nyúl

mezei pocok

őz

ürge

vakondok

 

MENYÉT

MENYÉTMENYÉT

 

ÉLŐHELYE:

Legkisebb ragadozó emlősünk. Írország kivételével Európaszerte előfordul. Sokféle élőhelyen megtalálható, főként az erdős területeket kedveli. Gyakran a városokba is beköltözik.

Ellenségei a nagyobb baglyok, róka, vad- és házi macska illetve az ember. Gyakran fertőzött parazita fonálférgekkel. Populációinak nagysága a préda mennyiségétől függően váltakozik.

TULAJDONSÁGAI:

Háta vörösesbarna, hasa fehér. Hasi részén sötétebb pöttyök, foltok is lehetnek. Évente kétszer vedlik. Lába rövid, nyaka hosszú, feje kicsi. Átlagosan 6 cm hosszú farka egyszínű. A hímek testhossza farok nélkül 20 cm, a nőstényeké 25 cm. A hímek testtömege körülbelül 115 g, a nőstényeké csak 59 g. Nem alszik téli álmot. Jól úszik és mászik. Territóriumát anális mirigyének váladékával jelöli meg. Sziszegő, kaffogó néha sikító hangot ad.

SZAPORODÁSA:

Szaporodási időszaka márciustól augusztusig tart. Évente két alkalommal 6 hét vemhesség után 3-8 kölyköt ellik. A kicsinyeket az anya tanítja. Az elválasztásra a kölykök életének 4-5. hetében kerül sor. Az első alom tagjai gyakran az első évben már szaporodnak. Szaporodáskor vackát száraz fővel, mohával béleli.

TÁPLÁLKOZÁSA:

Éjszaka vadászik zsákmányára, amely lehet üregi nyúl, patkány, rágcsáló, madár vagy akár nálánál nagyobb egyéb állat is. Áldozatát mindig a tarkójánál harapja meg. Néha halat, cickányt, ritkábban dögöket is eszik.